Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Dzięki gminnej kampanii o segregacji śmieci wiemy dużo więcej!

Kilkanaście proekologicznych spotkań w szkołach, w których wzięło udział blisko 400 uczniów, spotkania z mieszkańcami, tysiąc rozdanych zgniatarek do plastikowych butelek, akcja informacyjna m.in. w „Gazecie Słubickiej”, warsztaty z recyklingu i upcyklingu, a na koniec międzyszkolne zawody o tytuł „Najbardziej ekologicznej szkoły w Słubicach” – tak wyglądała trwająca ponad miesiąc kampania społeczna „Zgnieć śmieć”, którą wczoraj, 30 listopada, zakończyliśmy w Collegium Polonicum.

Po co była ta kampania? – Chcieliśmy uświadomić mieszkańcom, że warto segregować śmieci, bo płynie z tego masa korzyści – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. – Słubiczanom rozdaliśmy za darmo 1000 zgniatarek, które w znaczny sposób ułatwią zmniejszanie kubatury odpadów suchych, bo to właśnie te odpady są największym problemem w naszej gminie – mówi burmistrz i dodaje, że dzięki zgniataniu śmieci wyrzucamy je nawet pięć razy rzadziej, a ich objętość zmniejsza się o 80 proc. Dla przykładu jedna niezgnieciona plastikowa butelka zajmuje w śmietniku tyle miejsca, ile czternaście zgniecionych!

Trzeba zdawać sobie sprawę, że z roku na rok podnoszone są wymagania dotyczące m.in. poziomów odzysku poszczególnych surowców czy recyclingu. Jeśli gmina nie sprosta przepisom prawa i nie zwiększy udziału odpadów segregowanych w odbieranych odpadach ogółem, będzie płacić kary, co wpłynie też na koszty śmieci. Żeby przekonać się, co szwankuje w naszej gminie w kwestii segregacji, rozdając mieszkańcom zgniatarki, prosiliśmy ich też o wypełnienie ankiet.

Pytaliśmy słubiczan m.in. o to, czy system segregowania odpadów w naszym mieście jest dla nich jasny. Ponad 95 proc. odpowiedzi było twierdzących. Z ankiet dowiedzieliśmy się też, że głównym powodem problemów z segregacją jest…lenistwo. Uważa tak prawie połowa ankietowanych. Kolejne powody to: brak czasu, brak odpowiednich pojemników do segregacji i brak odpowiednich kampanii informacyjnych. Słubiczanie podpowiadali nam też, co ich zdaniem trzeba zrobić, żeby poprawić sytuację. Sugerowali, żeby było więcej tego typu kampanii edukacyjnych, jeszcze bardziej edukowaliby dzieci w szkołach. Poza tym aż 99,5 proc. ankietowanych słubiczan zadeklarowało, że będzie segregować odpady, do czego przyczyniała się także gminna kampania. Jej organizatorem oprócz Urzędu Miejskiego w Słubicach było też Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Zakład Usług Wodno-Ściekowych.

Finałowi kampanii „Zgnieć śmieć”, który odbył się 30 listopada w Collegium Polonicum, towarzyszyły warsztaty z recyklingu i upcyklingu. Wspólnie z Magdaleną Witkowską uczniowie robili ozdoby bożonarodzeniowe przy użyciu odpadów codziennego użytku. Powstały m.in. choinki z kapsli po puszkach i świeczniki ze szklanych butelek. Drugi z warsztatów poprowadziła Beata Jaworska i były to zajęcia z decoupage, czyli techniki zdobniczej, polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub innych tworzyw. Podczas trzeciego warsztatu młodzież, pod okiem Dariusza Zboiny, robiła przedmioty z drewna.

Ostatnim akcentem gminnej akcji były zawody międzyszkolne, podczas których trzeba się było wykazać wiedzą na temat segregowania śmieci.. Tytuł „Najbardziej ekologicznej szkoły w Słubicach” wywalczyli uczniowie Gimnazjum nr 1. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 3, a trzecie – Gimnazjum nr 2. Na kolejnych miejscach była: Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 1.

facebook google plus one