Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Słubiczanie oddali hołd żołnierzom wyklętym

Dziś, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na placu Sybiraków w południe spotkali się mieszkańcy, żeby wspólnie pomodlić się w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Komendant Straży Miejskiej Wiesław Zackiewicz, członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Zesłańców Sybiru i Niepodległości odczytał apel pamięci, a samorządowcy i przedstawiciele różnych organizacji społecznych, uczniowie szkół, nauczyciele, radni, a także inni mieszkańcy, zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem patriotów, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Żołnierze Wyklęci, walczyli o wolność Polski od 1944 do 1963 roku. Nie godzili się na to, żeby po latach niemieckiej okupacji w Polsce rządzili Sowieci.Dla nich wojna nie skończyła się w 1945 roku. Niektórzy jeszcze kilkanaście lat po jej zakończeniu byli żołnierzami. Podczas dzisiejszej uroczystości wspominano wielu bohaterów, którzy tę walkę o wolną Polskę przepłacili życiem. Między innymi o "Lalku" - Józefowie Franczaku, ostatnim Żołnierzu Niezłomnym, który zginął podczas obławy ZOMO i SB w 1963 roku, czy "Ince" - Danucie Siedzikównie, niespełna 18-letniej sanitariuszce, rozstrzelanej przez UB, której miejsce pochówku, podobnie jak wielu innych Żołnierzy Niezłomnych jest do dziś nieznane. Podczas spotkania na placu Bohaterów odczytano m.in. list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślał rolę, jaką w historii Polski odegrali Żołnierze Wyklęci. Ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku, kiedy to wykonano wyrok śmierci na skazanych w procesie IV Zarządu WiN. Obchodzimy ten dzień od sześciu lat. Organizatorem uroczystości w Słubicach był Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Zesłańców Sybiru i Niepodległości.

facebook google plus one