Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Tak dziś świętujemy Dzień Europy

Już po raz szósty Słubice i Frankfurt nad Odrą obchodzą wspólnie Dzień Europy. W uroczystym otwarciu, które odbyło się na promenadzie nadodrzańskiej we Frankfurcie, wzięli udział m.in. burmistrzowie obu miast: Tomasz Ciszewicz i Martin Wilke, Agnieszka Świątek z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Maciej Nowicki z urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze, Anne Quart z rządu Brandenburgii, wicestarosta powiatu słubickiego Leopold Owsiak oraz radni z obu stron Odry. Burmistrz Tomasz Ciszewicz podkreślał, że Polacy i Niemcy mają wiele powodów do świętowania, bo rozwinęła się między nimi świetna współpraca. Nadburmistrz Frankfurtu Martin Wilke dodał, że było to możliwe dzięki wypracowanemu przez lata zaufaniu.

Bez tego niemożliwa byłaby realizacja wielu wspólnych projektów jak choćby uruchomienie transgranicznej komunikacji czy zbudowanie wspólnego systemu ciepłowniczego.

W programie tegorocznego Dnia Europy, który odbywa się pod hasłem „Nowe pomysły dla Europy” i nawiązuje tematycznie do 25- lecia obchodów jubileuszu podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, mieliśmy ok. 30 różnych imprez, które odbywały się po obu stronach Odry. Były m.in. warsztaty, konkursy, dyskusje i gry o tematyce związanej ze współpracą ponad granicami. Polscy i niemieccy uczniowie wzięli udział w debacie w Domu Bolfrasa we Frankfurcie, gdzie dyskutowali o migracji w Unii Europejskiej, wyruszyli też na poszukiwania skarbów po Dwumieście oraz poznawali język sąsiada w Szkole Podstawowej Mitte.

W Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów Gimnazjum nr 1 oraz Zespołu Szkół Technicznych "Bajki krajów Unii Europejskiej", a w dwóch słubickich przedszkolach- Jarzębince i Pinokio - rodzice dzieci wystawili przedstawienia przybliżające Unię Europejską. Były też rejsy statkiem po Odrze, w Gimnazjum nr 2 zorganizowano Dzień Europejski, a wieczorem w Collegium Polonicum będą rozmowy o polsko-niemieckich biografiach.

facebook google plus one