Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Słubiczanie oddali hołd żołnierzom wyklętym

Od 2011 roku, 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś przy placu Sybiraków odbyła się uroczystość przygotowana przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika, w której uczestniczył m.in wiceburmistrz Roman Siemiński i przewodniczący rady miejskiej Mariusz Olejniczak. Obecne były też delegacje z różnych stowarzyszeń, z powiatu, a także słubickich szkół. Zebrani wzięli udział w apelu pamięci, zapalili też znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem na placu Sybiraków.

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych obchodzimy właśnie 1 marca? Jest to nawiązanie do daty 1 marca 1951 roku, gdy w więzieniu mokotowskim zabito siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Była to największa powojenna, podziemna organizacja antykomunistyczna. Uważa się, że po wojnie, w podziemnej walce wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy.  

facebook google plus one