Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Katyń? Pamiętamy!

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który uczcili także słubiczanie. Na placu Sybiraków odczytany został apel pamięci i zapłonęły znicze pod pomnikiem Sybiraków. W uroczystości, przygotowanej przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Sybiru i Niepodległości, wzięli udział m.in. przedstawiciele gminy, powiatu, szkół, policji, straży granicznej.

Ofiarami zbrodni dokonanej przez NKWD, po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, byli m.in. żołnierze Wojska Polskiego, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy. Co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Zamordowano ich wiosną 1940 roku. Pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w innych nieznanych miejscach, prawdopodobnie m.in. w Kuropatach na Białorusi. Zrobiono to w wielkiej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. Właśnie do Smoleńska, na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, lecieli 10 kwietnia 2010 roku, prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych. Krótko przed lądowaniem doszło do katastrofy lotniczej, której nie przeżyła żadna z 96 osób znajdujących się na pokładzie samolotu. Im także słubiczanie oddali hołd w czasie dzisiejszej uroczystości na placu Sybiraków.

facebook google plus one