Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Dzień Europy? Ale się działo!

Ponad czterdzieści różnych instytucji z obu stron Odry włączyło się w przygotowanie programu tegorocznego święta, które odbywa się pod hasłem „Wspólnie kształtować Europę”. Dzień Europy świętowaliśmy 9 maja wspólnie, już po raz siódmy, z naszymi sąsiadami zza Odry. W tym roku w ramach unijnego projektu Europejskie Modelowe Miasto współpracy transgranicznej Słubice- Frankfurt. Podczas inauguracji, która odbyła się przed Collegium Polonicum, dzieci z polskich i niemieckich szkół oraz przedszkoli tradycyjnie odśpiewały „Odę do radości” w obu językach.

Jak mówił burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz rok 2004 otworzył Polsce drogę do Unii Europejskiej, dzięki czemu Słubice i Frankfurt mogły nawiązać bardzo bliską współpracę, która doprowadziła do tego, że dziś odgrywają szczególną rolę w stosunkach polsko-niemieckich.

- Dzięki temu, że jesteśmy razem w UE nasza współpraca jest możliwa na wielu płaszczyznach – dodał nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą dr Martin Wilke. Rolę obu miast na pograniczu podkreślała także dyrektor Wydziału Programów Europejskich i Rządowych w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim Agnieszka Świątek. - Taka współpraca jak tutaj, w Słubicach i Frankfurcie, jest wzorem – mówiła. W otwarciu Dnia Europy wzięli też udział minister sprawiedliwości i spraw europejskich landu Brandenburgia Stefan Ludwig i starosta słubicki Marcin Jabłoński.

Ważną częścią obchodów Dnia Europy była debata, na temat przyczyn Brexitu i możliwych jego skutków dla Unii Europejskiej, w której uczestniczyło 80 polskich i niemieckich uczniów. – Dzień Europy ma dla nas nie tylko charakter integracyjny, ale też edukacyjny – podkreślał T. Ciszewicz. W tym celu zorganizowano  m.in. warsztaty „Odkryj Europę poprzez zabawę”, można było zajrzeć do biura Europe Direct we Frankfurcie, gdzie udzielano informacji m.in. na temat Euroregionu Pro Europa Viadrina, wziąć udział w konkursie wiedzy o kulturze, sztuce i obyczajach UE.

Na Europejskim Uniwersytecie Viadrina dyskutowano o wyborach prezydenckich we Francji, we frankfurckim Domu Bolfrasa była dyskusja z udziałem m.in. polskich i niemieckich parlamentarzystów, na temat przyszłości Starego Kontynentu - „ Między narodowym populizmem, a atmosferą przełomu”.

W słubickim kinie przypomniano film Agnieszki Holland „Europa, Europa”, a słubfurtczycy zorganizowali piknik europejski. Przy muzyce, sztuce i ognisku było można spróbować potraw z Polski, Niemiec, Ukrainy i Afganistanu, pograć w siatkówkę plażową i boule.

Sporo się też działo w bibliotece miejskiej w Słubicach, gdzie uczniowie dwóch podstawówek: "dwójki" i "trójki" uczestniczyli w warsztatach plastycznych, dzięki którym poszerzyli wiedzę na temat Europy.

Obchody Dnia Europy potrwają do 16 maja.Wśród propozycji przygotowanych na kolejne dni znalazły się m.in. Europejski wieczór filmowy na Europejskim Uniwersytecie Viadrina, stowarzyszenie Po prostu organizuje warsztaty dla dzieci, które poszerzą wiedzę o Unii Europejskiej, będzie wycieczka rowerowa do Puszczy Rzepińskiej.

facebook google plus one