Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Miejskie Święto Hanzy? Ale to była zabawa!

Dawid Kwiatkowski porwał młodych, Zakopower starszych, a Grzegorz Turnau...dzieci. Najmłodsi bawili się też świetnie w miasteczku hanzeatyckim, słubiczanie i frankfurtczycy obejrzeli również pokaz sztucznych ogni i podziwiali zespoły muzyczne z naszych miast partnerskich.

Miejskie Święto Hanzy rozpoczęło się w piątek 14 lipca na moście łączącym Słubice i Frankfurt. Mieszkańców przywitali burmistrzowie obu miast: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke, którzy tradycyjnie częstowali piwem i bułkami ze śledziami. Towarzyszył im także mer Szostki (partnerskie miasto Słubic) Nikolai Noha.

Wieczorem na głównej scenie pojawili się: słubiczanka Edyta Kręgiel, dwukrotna laureatka „Szansy na sukces” i raper Abel, a tuż po nich, wyczekiwani przez młodzież, Dawid Kwiatkowski i Natalia Schroeder. O północy Odrę rozświetlił pokaz fajerwerków. W sobotę można było posłuchać zespołu „Piękni i młodzi”, Kasi Moś, tegorocznej reprezentantki Polski na Eurowizji. Do Słubic zawitał też Zakopower. Sebastian Karpiel Bułecka wraz z zespołem porwał publiczność do tańca, podobnie jak występująca później formacja „Łobuzy”.

Miejskie Święto Hanzy to nie tylko koncerty, śledzie czy piwo z beczki. Tuż przy Odrze po raz kolejny stanęła średniowieczna osada, dzięki której starsi i młodsi mieli okazję przenieść się na chwilę w czasie. Hanzeatyckie średniowieczne miasteczko przepełnione było stoiskami rzemieślniczymi, przy których mieszkańcy mogli własnoręcznie wykonać sploty tkackie, upiec podpłomyka czy ulepić garnek z gliny. Znaleźli się także tacy, którzy chcieli przećwiczyć swoje umiejętności związane z kaligrafią. Najmłodszych przyciągało wesołe miasteczko pełne dmuchanych zamków czy zjeżdżalni. Na dzieci czekały także wodne kule i cymbergaj, Siostry Wajs i ich Stonoga pokazały maluchom czym jest wyobraźnia, a w świat bajkowych dźwięków zabrał wszystkich Grzegorz Turnau, który wykonał utwory dla dzieci.

Tekst: Kinga Banaśkiewicz

facebook google plus one