Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Słubice i Frankfurt z prestiżową nagrodą

- Bardzo ważna jest współpraca między narodami. To musi być płaszczyzna, prowadząca do zbliżenia ludzi - mówił wczoraj, 2 lutego 2018 roku w lipskim ratuszu, dr Rainer Goerdeler, kurator Fundacji im. Carla i Anneliese Goerdeler, tuż przed tym jak burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke odebrali nagrodę za współpracę obu miast.

Słubice i Frankfurt nad Odrą otrzymały to prestiżowe wyróżnienie za transgraniczne partnerstwo, które pozytywnie wpływa na poziom życia mieszkańców obu miast i przyczynia się do wzmocnienia idei europejskiej. Słubice i Frankfurt mają m.in wspólną komunikację miejską, przez Odrę, w obie strony płynie energia cieplna, dzieciom już od przedszkola stwarza się możliwość nauki języka sąsiada, dzięki wspólnym imprezom sportowym i kulturalnym mieszkańcy zbliżyli się do siebie.

Podkreślił to w swojej laudacji Janusz Styczek z ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie - Słubice i Frankfurt wypracowały nowe formy współpracy i rozumieją się jako wspólne centrum miejskie - mówił.

Burmistrz Tomasz Ciszewicz podkreślał natomiast, że tę współpracę umożliwiło wejście Polski do Unii Europejskiej. Ocenił, że słubiczanie i frankfurtczycy umieli to wykorzystać. - Dziś jesteśmy Dwumiastem, które uczy innych jak można ze sobą modelowo współpracować - mówił po odebraniu nagrody T. Ciszewicz.

Nadburmistrz Frankfurtu dr Martin Wilke wspominając o problemach z jakimi boryka się Europa stwierdził, że Dwumiasto Słubice-Frankfurt jest promykiem, który daje światło i pokazuje, że wspólna Europa jest możliwa.

Przy wręczaniu nagrody obecni byli także przewodniczący rady miejskiej we Frankfurcie nad Odrą Wolfgang Neumann oraz Jörg Gleisenstein i Daniel Szurka, którzy stoją na czele Wspólnej Komisji Integracji Europejskiej Rad Miejskich Słubic i Frankfurtu. - Cieszy mnie ta nagroda, bo docenione zostały zarówno Słubice i Frankfurt i nasza przyjaźń, która jest stale rozwijana od 1975 roku na płaszczyźnie administracyjnej, społecznej i kulturowej - stwierdził D. Szurka.

Nagroda, przyznawana co roku przez Fundację im. Carla i Anneliese Goerdeler, miasto Lipsk i Instytut na rzecz Sektora Publicznego, jest związana z osobą Carla Goerdelera, który w latach 1930-1937 był nadburmistrzem Lipska. Przez to, że sprzeciwiał się nazistowskim władzom został zmuszony do oddania urzędu. Zaangażował się w działalność konspiracyjną przeciwko III Rzeszy, co przepłacił życiem.

Wyróżnienie, które przyznaje Fundacja, ma służyć rozwojowi pokojowej współpracy samorządów w Europie. Obok ratusza w Lipsku jest miejsce poświęcone pamięci Carla Goerdelera.

Uczestnicy piątkowej uroczystości uczcili jego pamięć minutą ciszy i złożyli tam kwiaty.

Fundacja im. Carla i Anneliese Goerdeler przyznaje nagrody od 19 lat. Do niedawna wyróżniała naukowców zajmujących się współpracą międzygminną, a od dwóch lat przyznaje też nagrodę na płaszczyźnie administracji. Nagrodę naukową otrzymał w tym roku dr David Kaufmann ze Szwajcarii, który badał aspekty współpracy kilku miast.

facebook google plus one