Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Świętujemy Dzień Europy!

Młodzież, symulując posiedzenie Parlamentu Europejskiego, dyskutuje właśnie o przyszłości Unii 27 państw, uczniowie ze Słubic i Frankfurtu wybrali się na wspólny marsz nordic walking, niepełnosprawni z obu stron Odry piekli tort europejski, na Odrę po południu wypłynie Zefir, na którym będą występy polsko-niemieckich chórów, warsztaty plastyczne i konkurs o tematyce europejskiej, w słubickiej bibliotece będzie okazja poznać polską sztukę ludową… to część z 40 wydarzeń odbywających się w Dwumieście Słubice-Frankfurt z okazji Dnia Europy, który świętujemy 9 maja.

- Nie pozwólcie sobie odebrać wolnej, otwartej, wspólnej Europy – mówił Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic, do uczniów i studentów zgromadzonych na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, gdzie dziś rano odbyło się uroczyste otwarcie Dnia Europy. Wzięli też w nim udział m.in. Markus Derling, burmistrz Frankfurtu, sekretarz stanu Martin Gorholt, pełnomocnik Brandenburgii ds. stosunków międzynarodowych, prezydent Viadriny prof. Stephan Kudert, Adriana Sarnecka z Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, Anna Kosińska-Malinowska (reprezentowała wojewodę lubuskiego) i starosta słubicki Marcin Jabłoński. Wszyscy jednym głosem apelowali o dalszą tak dobrą współpracę Słubic i Frankfurtu, bo w Dwumieście urzeczywistnia się marzenie o Europie bez żadnych granic, także tych mentalnych.

O tym, czy po Brexicie, gdy Unia zmaga się z nowymi wyzwaniami i koniecznością ukształtowania się na nowo, Europa w tym kształcie co dziś, jest jeszcze możliwa, dyskutuje blisko 100 uczniów z Polski i Niemiec (m.in., z Dwumiasta, a także z Seelow, Beeskow, Fürstenwalde, Cybinki, Zielonej Góry, Nowej Soli, Kłodawy) podczas symulacji posiedzenia Parlamentu Europejskiego odbywającego się właśnie we frankfurckim Uniwersytecie Ludowym. Wiele osób wierzy, że tak. W sens Unii wierzą też studenci z kilku krajów i młodzi ludzie ze Słubic, którzy zaangażowali się w promocję dzisiejszego święta zyskując tym samym miano Honorowego Ambasadora Dnia Europy 2018. Uhonorowano ich podczas oficjalnego otwarcia uroczystości.

Dzień Europy świętuje się dziś w wielu miejscach w Dwumieście. Na przykład w domu spotkań polsko –niemieckich we Frankfurcie - „cityTreff bez granic” - odbywają się warsztaty plastyczne dla osób niepełnosprawnych z obu stron Odry, podopieczni stowarzyszeń: po PROstu, Lebenshilfe i Wichern, piekli razem tort, przez cały dzień na placu Mostowym za Odrą odbywają się spotkania mieszkańców Dwumiasta, w punkcie Europe Direct Informationszentrum (Lindenstrasse 5) można zasięgnąć informacji dotyczących dofinansowania transgranicznych projektów. Do 19.00 w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury można oglądać wystawę prac uczniów słubickiego Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół Technicznych w Słubicach poświęconych kulturze krajów Unii Europejskiej. W Gimnazjum nr 2 zorganizowano konkurs wiedzy o kulturze, sztuce i obyczajach krajów UE.

O 15.00, 16.00 i 17.00 Fundacja na rzecz Collegium Polonicum i przedstawicielstwo regionalne Komisji Europejskiej zapraszają na rejsy Zefirem po Odrze (statek wypływa z portu we Frankfurcie). Na statku będą występy polsko-niemieckich chórów, warsztaty plastyczne i konkurs o tematyce europejskiej.

Wspólną historię Dwumiasta będzie można poznać w czasie spaceru po najciekawszych miejscach, który od 17.00 do 19.00 organizuje Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna. O 17.00 Europejskie Centrum Ekumeniczne z Frankfurtu wspólnie ze Studenckim Centrum Parakletos zapraszają do udziału w spotkaniu „Rozmowa na granicy: polsko-niemieckie pogranicze jako ogród miłosierdzia“ z udziałem protestantów i katolików, m.in. Martina Herche z Görlitz i rektora seminarium duchownego w Paradyżu prof. Dariusza Mazurkiewicza.

Cały program dzisiejszego dnia znajduje się na stronie: www.frankfurt-slubice.eu

facebook google plus one