Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Tydzień Bibliotek? Ale się działo!

(Do)wolność czytania! Pod tym hasłem od 8 do 15 maja w całej Polsce trwał XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach, jak co roku, włączyła się do wspólnego świętowania. Oto relacja naszych bibliotekarek.

Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program, którego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z tej okazji można było skorzystać z wielu interesujących atrakcji przygotowanych dla czytelników małych i dużych naszej książnicy.

Pierwszy dzień obchodów Tygodnia Bibliotek rozpoczęli nasi milusińscy z Grupy Zabawowej. Piknik z książeczką odbył się na zielonej bibliotecznej trawce. Siedząc na kocykach, dzieci z ogromną ciekawością wysłuchały różnych opowiastek. Na pikniku nie zabrakło zabaw ruchowych, manualnych oraz wykręcanych przez mamę Asię zwierzątek balonikowych. Przemiłą niespodzianką dla Pań bibliotekarek była pamięć Grupy Zabawowej o Dniu Bibliotekarza. Z tej okazji prowadzące zajęcia Panie otrzymały pachnące różyczki, całuski i upominki.

Kolejny dzień, to Dzień Europy! Podczas warsztatów bez granic ph. „Polski folklor, czyli kolorowy zawrót głowy” uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Folklor i kultura ludowa Polski”, ozdobili papierowe torby we wzory ludowe, pochodzące z różnych regionów naszego kraju. Obejrzeli również fragment bajki pt. „Pyza na polskich dróżkach”. Na koniec warsztatów wszyscy mali uczestnicy otrzymali pamiątkową chorągiewkę oraz biblioteczny balonik.

Następne ciekawe spotkanie odbyło się 10 maja w ramach „Kulinarnego Czwartku”. To sałatki stały się motywem przewodnim majowego spotkania. Każda z uczestniczek przyniosła własny pomysł i w efekcie pojawiły się sałatki te tradycyjne, i te bardziej wymyślne m.in. z ziemniakami, z ryżem, ze śledzikiem, z fasolką, z rukolą, z sałatą lodową i ze szparagami. Okazało się, że niekiedy z tych samych albo prawie tych samych składników powstają zupełnie różne potrawy. Na koniec odbyła się degustacja, rozmowa o składnikach, przyprawach i ulubionych smakach, ale też o ekologii i zdrowej żywności.

Następne dni upłynęły na spotkaniach z przedszkolakami. Tym razem Panie bibliotekarki spakowały książeczki, teatrzyk kamishibai i wyruszyły w odwiedziny do słubickich przedszkoli. Podczas spotkań bibliotekarki wspólnie z dziećmi czytały bajki, bawiły się i rozmawiały o korzyściach i radości płynących z czytania książek. Wszystkie dzieci zostały zachęcone do czytania książek i zaproszone do biblioteki!

14 maja, biblioteczny Oddział dla Dzieci zamienił się w prawdziwy „Teatr przy regale”. Aktorzy z Teatru TAK z Krakowa zaprezentowali wesoły, interaktywny spektakl z elementami języka angielskiego pt. "O pchle, co manier nie miała", na podstawie "Pchły Szachrajki" Jana Brzechwy. Podczas przedstawienia dzieci poznały skutki złego zachowania oraz dowiedziały się, czym są dobre maniery. Przybliżone i objaśnione zostały dzieciom również niektóre angielskie pojęcia. Cała widownia wspólnie z aktorami śpiewała i tańczyła. Występ aktorów wywołał salwy śmiechu i mnóstwo pozytywnych emocji, a to wszystko dzięki profesjonalnie odegranym rolom. Na widowni zasiadły dzieci ze słubickich przedszkoli, Kunowic oraz mali mieszkańcy Słubic.

Świetną atrakcją okazała się akcja „Sleeveface - ubierz się w książkę!”. 15 maja zaprosiliśmy czytelników do zabawy z książką. To akcja, podczas której bibliotekarze wykonywali zdjęcia czytelnikom. Sleeveface, to fotografia przedstawiająca osobę z zasłoniętą częścią twarzy lub ciała przez okładkę książki. W ten zabawny sposób czytelnicy i bibliotekarze „zapromowali” czytelnictwo. Powstały naprawdę ciekawe fotografie. Efekt robi wrażenie! Cały album z fotografiami można obejrzeć na profilu FB biblioteki.

Przez cały Tydzień Bibliotek trwała również akcja na bibliotecznym profilu facebookowym pt. „Pokaż (Do)wolność czytania - zrób zdjęcie z książką”. Czytelnicy zamieszczali swoje zdjęcia, przedstawiające, co i gdzie czytają. Okazuje się, że nie brakuje osób, które wolny czas spędzają czytając książki!

„Książka w zamian” to kolejna akcja, którą zaproponowała biblioteka. Czytelnicy mogli zostawić swoją książkę i wybrać inną w zamian, a drugą dostać w prezencie. Wszystkim naszym czytelnikom małym i dużym, dziękujemy za aktywne uczestnictwo w przygotowanych przez bibliotekę działaniach. Dziękujemy za wspólną zabawę i liczne życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza i Święta Bibliotek! Odwiedzajcie bibliotekę, czytajcie książki! Czekamy na Was przez cały rok, nie tylko w maju!

Zespół BPMiG w Słubicach

facebook google plus one