Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Gminny Dzień Dziecka? Ale się działo!

- Byłam z córeczkami na Dniu Dziecka, który gmina zorganizowała w ubiegłym roku i były zachwycone dlatego nie mogłyśmy sobie odpuścić także dzisiejszego festynu – mówiła Zuzanna Olczak, która z innymi mieszkańcami Słubic i Frankfurtu, bawi się, na placu Bohaterów, na drugim transgranicznym Dniu Dziecka. Młoda mama chwaliła przede wszystkim bogatą ofertę dla najmłodszych. – Jest wszystko, co lubią dzieci, a w dodatku za darmo. Super! – podkreślała.

Jej 5-letnia córeczka od rana pytała mamę, kiedy pójdą na festyn, bo przedsmak atrakcji miała już kilka dni wcześniej w przedszkolu. Zawitała tam m.in. Myszka Miki, która rozdawała dzieciom zaproszenia na gminną imprezę i mydlane bańki.

Transgraniczny Dzień Dziecka zorganizowaliśmy po raz drugi w ramach projektu Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą/ Słubice. – Bawcie się dobrze! – życzył dzieciom burmistrz Tomasz Ciszewicz, który powitał je wspólnie z nadburmistrzem Frankfurtu Rene Wilke. Obaj burmistrzowie dali się też porwać do poloneza, do którego zaprosili ich tancerze z grupy Bohema. Przyłączył się do nich także przewodniczący rady miejskiej Mariusz Olejniczak i grupa mieszkańców.

Dzięki finansowemu wsparciu projektu przez Unię Europejską wszystkie atrakcje dla dzieci były bezpłatne. Częstowaliśmy ich lodami, maluchy mogły korzystać do woli z dmuchańców, trampoliny, wejść do toczącej się po trawie wielkiej kuli, robić teatralne maski, spróbować swoich sił w tańcu, wziąć udział w konkurencjach sportowych…Tłoczno było przy zagrodzie ze zwierzętami, gdzie dzieci mogły zobaczyć m.in. kozę i osiołka. – Ola na początku trochę się bała, ale potem ciekawość zwyciężyła i nie mogłam jej stamtąd wyciągnąć – opowiadała mama 3-letniej dziewczynki. – Fajny pomysł z tą zagrodą, bo dzieci w mieście rzadko mają okazję obejrzeć na żywo zwierzęta – dodała słubiczanka. Na placu Bohaterów atrakcje były do wieczora.

Podczas gdy dziewczynki chętnie siadały przed paniami, które m.in. malowały im twarze, chłopcy ustawiali się w kolejce, żeby na stoisku stowarzyszenia FSL-Aktywni dla Powiatu postrzelać laserowymi pociskami. Zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty sztuki cyrkowej prowadzone przez grupę Fun-atycy i pokazy tej grupy, w organizację tegorocznego Dnia Dziecka włączył się też Zakład Usług Wodno-Ściekowych. W namiocie ZUWŚ najmłodsi mogli m.in. wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz zobaczyć jak filtruje się wodę. Ponieważ upał był ogromny pomysł ZUŚW, żeby częstować mieszkańców wodą, był strzałem w dziesiątkę.

W czasie festynu uczyliśmy też dzieci zasad bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Pomagali nam w tym: Straż Miejska, Straż Pożarna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Graniczna i ratownicy medyczni z firmy Marka Walczaka. Swoje stoisko na festynie miała też Fundacja Grupy Pomagamy. Jedną z atrakcji był koncert Roksany Węgiel, zwyciężczyni The Voice Kids Poland.

facebook google plus one