Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Pomnik Sybiraków odsłonięty! Historia uczy patriotyzmu

- Odzyskanie niepodległości w 1918 roku to był początek gigantycznej pracy jaka musieli wykonać Polacy. Po 123 latach zaborów trzeba było zbudować państwo na nowo, stworzyć demokrację, zapanować nad chaosem prawnym - mówił dziś, 17 września 2018 roku, podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę, burmistrz Tomasz Ciszewicz. Jak podkreślał ten dzień to najważniejsza data w kalendarzu gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Uroczystości na placu Sybiraków, w asyście Wojska Polskiego, poprzedziła msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski z udziałem orkiestry Victoria i solistów scen warszawskich.Wśród gości byli wicewojewoda Robert Paluch, starosta słubicki Marcin Jabłoński, Maria Dratwińska, prezes koła Sybiraków z Gorzowa Wlkp., nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke. Przybyli też Sybiracy ze Słubic i sąsiednich gmin, mieszkańcy, harcerze, przedstawiciele różnych środowisk oraz członkowie społecznego komitetu, którzy wyszli z inicjatywą budowy pomnika. Dziękował im burmistrz, a także przewodniczący komitetu Józef Stupienko.

Tomasz Ciszewicz mówił też, że dla wielu słubiczan nowy pomnik ma wyjątkowe znaczenie. - Dla niektórych jest symbolicznym grobem ich ojców i matek, którzy zginęli w „archipelagu” obozów koncentracyjnych i obozów pracy w stalinowskim Związku Radzieckim. Dla młodego pokolenia niech stanowi ważną lekcję historii i miejsce, które kształtuje postawy etyczne, dla nas wszystkich niech będzie przypomnieniem, że wolność nie jest nam dana na zawsze, a demokrację należy pielęgnować. Bo jak napisał prof. Władysław Stróżewski „Właściwą atmosferę dla patriotyzmu zapewnić może tylko demokracja. Tylko w niej szanowana jest godność człowieka, tylko w jej ramach możliwy jest wolny wybór wartości, które winny być solidarnie realizowane” - podkreślał.

Słubicki pomnik powstał w pracowni poznańskiego rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. Zastąpił stary pomnik stojący od lat przy placu Sybiraków. Budowla przedstawia przedstawicieli trzech pokoleń słubiczan: repatriantów ze wschodu Polski, ich dzieci i wnuki. Na jego szczycie znajduje się orzeł zrywający się do lotu, który jest symbolem patriotyzmu.

Pełna relacja z odsłonięcia pomnika w najbliższym wydaniu "Gazety Słubickiej".

facebook google plus one