Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

Wędrowaliśmy po labiryncie sztuki

W weekend, 19-21 października, Słubice i Frankfurt po raz kolejny zaprosiły na Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT. Było to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko ze względu na obecność artystów z całego świata, ale też możliwość indywidualnych rozmów i kluczenie po labiryncie sztuki, którą prezentowano po obu stronach Odry. Kuratorami festiwalu byli: prof. Jerzy Olek, Michael Kurzwelly i Anna Panek-Kusz, która podzieliła się wrażeniami z festiwalu.

Ogromnym walorem tego festiwalu jest bezpośredniość, dostępność artystów również dla widowni, która ma okazję porozmawiać z twórcami. Program festiwalu był bardzo bogaty, towarzyszyła mu niesamowita atmosfera, dopisała frekwencja, ale co najważniejsze gościliśmy ciekawych artystów z Austrii, Czech, Estonii, Grecji, Japonii, Korei, Malty, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii, USA i Włoch. Ogromnie się cieszę z obecności wielu mieszkańców Słubic i Frankfurtu, którzy odkrywali z nami świat sztuki. Hasłem tegorocznego festiwalu był „syndrom nadmiaru”. Temat okazał się wielowątkowy i został zaprezentowany w różnych miejscach, nie zawsze typowo galeryjnych. Sztuka zawędrowała choćby do Doliny Uradu. Przyroda stała się tam tłem dla artystycznych obiektów i instalacji. Swoje prace prezentowali tam: Tomasz Fedyszyn, Izabela Sak, Janusz Tylman, Marek Poźniak, a także studenci Uniwersytetu Artystycznego z Poznania i ASP z Bratysławy. We Frankfurcie można było obcować ze sztuką w starej szkole, a także w nieczynnym….krematorium, w którym artysta Robert Abts przygotował wystawę o przemijaniu. Festiwal gościł też niemal we wszystkich salach Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Zamieniły się one na ten czas w tymczasowe galerie, prezentując sztukę w różnych technikach. lAbiRynT zaprosił też oczywiście do Brandenburskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej we Frankfurcie nad Odrą, w którym można było oglądać dzieła Petera Aerschmanna czy do słubickiej Galerii OKNO. Tu odbyła się główna wystawa festiwalu. Publiczność miała możliwość obcować z projektami znanych artystów sztuki współczesnej: Thomasa Kellnera, Manfreda Mohra czy Florisa M. Neusűssa. Tę wystawę, jak również prace, które powstały w ramach Akademii Fotografii i Multimediów lAbiRynT można jeszcze oglądać do grudnia. Pozostałe wystały funkcjonowały tylko przez trzy festiwalowe dni.

Fot. Adam Czerneńko, Tomasz Fedyszyn, Joanna Korbus

facebook google plus one