Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !

11 listopada świętowaliśmy na wiele sposobów!

- Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska - te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego przypomniał 11 listopada, podczas mszy za ojczyznę, burmistrz elekt Mariusz Olejniczak w swoim okolicznościowym przemówieniu z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślił jaką długą i trudną drogę pokonali Polacy, żeby po 123 latach zaborów nasz kraj wrócił na mapę świata.

- Polacy w czasie zaborów na wszelkie sposoby próbowali zachować swoją państwowość, wytrwale przekazując swoim dzieciom przywiązanie do języka i kultury narodowej i zaszczepiając w nich polską świadomość narodową -mówił M. Olejniczak i przypomniał, że gdy w 1905 roku Henryk Sienkiewicz odbierał nagrodę Nobla, do zgromadzonych w sali słuchaczy tak mówił o Polsce: Głoszono ja umarłą - a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje. Głoszono ja podbitą, a oto nowy dowód, że do podbojów jest zdolna.

W uroczystej mszy, przygotowanej przez proboszcza parafii pw. Ducha Świętego ks. Henryka Wojnara i mieszkańców, uczestniczyły władze gminne i powiatowe: burmistrz Tomasz Ciszewicz, jego następca Mariusz Olejniczak, a także starosta słubicki Marcin Jabłoński, radni z gminy i powiatu, przedstawiciele wielu środowisk i organizacji społecznych, harcerze i licznie przybyli mieszkańcy.

Odczytany został apel poległych przywołujący pamięć wielu osób, którym zawdzięczamy wolność, liczne delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą w kościele, gdzie wartę zaciągnęli harcerze.

Po mszy wiele osób przeniosło się na stadion, ponieważ Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował bieg na 10 km przyłączając się do narodowego biegu "Od Bałtyku do Tatr", który rozpoczął się dokładnie o 11.11 w stu miastach w Polsce. Na starcie słubickiego biegu stanęło blisko 150 osób. Wśród nich byli też nasi sąsiedzi zza Odry, którzy postanowili świętować z Polakami 100-lecie niepodległości, a także mistrz Europy Paweł Czapiewski i mistrz Polski młodzików Jakub Czak.

Okazji do świętowania było tego dnia więcej. Po południu nad Odrę Fundacja Dobro Kultury i grupa taneczna Bohema zaprezentowały ciekawy performance, który zakończył się wspólnym ogniskiem.

facebook google plus one