Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Berlin zaprasza na Długą Noc Muzeów

80 muzeów, 800 imprez, 1 bilet – 19 sierpnia odbędzie się 37. berlińska noc muzeów. Od 18.00 w sobotę, do 2.00 w nocy w niedzielę, na turystów będą czekały wystawy w najważniejszych berlińskich muzeach, koncerty i spektakle. Bilet kosztuje 18 euro (ulgowy 12 euro). Umożliwi nie tylko wejście do wszystkich muzeów, ale też transport między nimi.

Długą Noc Muzeów organizuje już wiele krajów, ale pierwszy był 20 lat temu Berlin. Wtedy swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło raptem osiemnaście muzeów, dziś robi to 80. Jubileuszowej Lange Nacht der Museen towarzyszy w tym roku hasło „Made in Berlin”, a organizatorzy skupiają się na pokazaniu tego wszystkiego, co tworzy historię stolicy Niemiec.

Berlińskie muzea należą do głównych atrakcji turystycznych dla osób odwiedzających to miasto. Przyciągają nie tylko ciekawymi ekspozycjami, ale też architekturą. Na przykład Muzeum Żydowskie zaprojektował, światowej sławy architekt o polskich korzeniach Daniel Libeskind. Kształt budynku nawiązuje do ściśniętej, nieregularnej gwiazdy, a obok niego znajduje się „ogród wypędzonych” z 48 betonowymi słupami wypełnionymi ziemią z Izraela, które upamiętniają 1948 rok, kiedy Izrael uzyskał niepodległość. Wyrastają z nich drzewa oliwne, symbolizujące nadzieję.

W 2009 r. w jednym z nowych budynków przy Leipziger Platz otwarto prywatne muzeum poświęcone surrealiście Salvadorowi Dalí. Na dwóch piętrach prezentowanych jest ok. 450 dzieł tego niezwykle twórczego Katalończyka. Są to przede wszystkim grafiki oraz mniejsze eksponaty i rzeźby. Można tam zobaczyć m.in. jego pierwsze kolorowe litografie do „Don Kichota“ Cervantesa, drzeworyty do „Boskiej komedii“ Dantego i 21 rycin suchą igłą do „Tristana i Izoldy“. Prezentowane są tam również fotografie czy kadry z filmów, które pozwalają zagłębić się w świat artysty i poznać bliżej jego środowisko.

Będąc w Berlinie turyści obowiązkowo próbują słynnych currywurst. Kiełbaska, wymyślona w Berlinie w późnych latach 40. też doczekała się swojego muzeum. Niemal wszystko w tym miejscu jest interaktywne. Można próbować słynnych berlińskich kiełbasek, uczestniczyć w ich tworzeniu, przejść stację wąchania przypraw, usiąść w sofie w kształcie kiełbaski czy obejrzeć oryginalne snack bary na kółkach.

Lista wszystkich muzeów i informacje o Lange Nacht der Museen znajdują się na stronie: www.lange-nacht-der-museen.de

Autor: Beata Bielecka | 11 sierpnia 2017

Wróć Drukuj

facebook google plus one