Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Jak odkrywane są pozostałości po bitwie sprzed 258 lat?

Fundacja Dobro Kultury oraz prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego zapraszają na spotkanie z historią. Dla młodych mieszkańców powiatu słubickiego odbędą się warsztaty z georadarem i wykrywaczem metalu. – Uczestnicy dowiedzą się również, kto i na jakich zasadach może w Polsce poszukiwać zabytków – wyjaśnia G. Podruczny, opiekun naukowy przedsięwzięcia.

Projekt podnosi temat ważny dla społeczności lokalnej, związany z tożsamością i dziedzictwem. Celem przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości lokalnej wokół wyjątkowego wydarzenia historycznego sprzed 258 lat, jakim jest Bitwa pod Kunowicami. – Chcemy również, aby młodzi członkowie lokalnej społeczności mieli świadomość zagrożeń dla tego dziedzictwa, jakimi są nielegalne poszukiwania zabytków, oraz mieli wiedzę na temat właściwych metod jego badania – mówi G. Podruczny.

Przyjdź i dotknij historii!

W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty archeologiczne dla lokalnej młodzieży. Będą polegały na prezentacji metod badań pól bitewnych – badań z wykrywaczem metalu, georadarem oraz metod dokumentacji zabytków. Jednocześnie w trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z prawnymi uwarunkowaniami ochrony zabytków archeologicznych, a także z lokalną historią, a zwłaszcza z jej szczególnym fragmentem, jakim była bitwa pod Kunowicami z 12 sierpnia 1759 roku. Warsztaty odbędą się na polach wokół wsi Kunowice, na których rozegrała się bitwa między wojskami pruskimi, rosyjskimi i austriackimi. Prowadzone będą przez 3 doświadczonych archeologów, a także przez prof. dr. hab. Grzegorza Podrucznego, prowadzącego od 2008 roku badania tej bitwy.

Akcja – sobota, 9 września, przy czołgu w Kunowicach Masz nie więcej niż 35 lat, interesuje cię militarna historia Kunowic i Słubic.

– Będzie można zapoznać się z pracą georadaru – urządzenia, dzięki któremu można „zobaczyć” to, co znajduje się pod ziemią bez konieczności kopania. Będzie również okazja przyjrzenia się, w jaki sposób pracuje wykrywacz metalu i jakie pozostałości kunowickiej batalii do dziś „wychodzą” z ziemi – wyjaśnia i zarazem zachęca prof. Podruczny. – Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, kto i na jakich zasadach może w Polsce poszukiwać zabytków, a także czym była bitwa pod Kunowicami, kto w niej brał udział i dla czego jest tak ważna dla naszej lokalnej historii – dodaje.

Zbiórka: 9 września, godz. 10.00, w Kunowicach przy czołgu.

Warsztaty archeologiczne na polu bitwy pod Kunowicami odbędą się w ramach projektu Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich”. Projekt dofinansowany ze środków Województwa Lubuskiego

ŹRÓDŁO: Fundacja Dobro Kultury

Autor: Beata Bielecka | 9 września 2017

Wróć Drukuj

facebook google plus one