Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Nowe atrakcje w Dwumieście? Wieża widokowa i podświetlony most!

- Słubice i Frankfurt nad Odrą budują przyszłość na fundamentach historii – podkreślali burmistrzowie obu miast: Tomasz Ciszewicz i Rene Wilke, prezentując 15 maja w Domu Bolfrasa we Frankfurcie, wspólny projekt Dwumiasta. Jego efektem będzie budowa Wieży Kleista w Słubicach wraz z terenem rekreacyjnym i iluminacja świetlna mostu na Odrze.

- Jestem przekonany, że będzie to ciekawa i wyjątkowa inwestycja na pograniczu polsko-niemieckim – mówił o Wieży Kleista burmistrz Tomasz Ciszewicz. Gmina przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na budowę. Wieża, na planie koła o średnicy ponad 11 metrów i wysokości 30 metrów, stanie w sąsiedztwie słubickiego stadionu. – Na Górze Kleista – zwracał uwagę prof. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego, prezentując zdjęcie polskiej mapy z lat 90., na której oficjalnie zapisano nazwę góry.

To jeden ze śladów historii, która stała się dziedzictwem kulturowym Słubic. Góra wzięła swoją nazwę od Wieży Kleista wzniesionej przez frankfurtczyków w tym miejscu, w latach 1891-1892, dla uczczenia pruskiego poety i wojskowego Ewalda Christiana von Kleista, zmarłego wskutek ran poniesionych w bitwie pod Kunowicami (1759).

W ramach wspólnego projektu unijnego Frankfurt i Słubice zdecydowały, że warto ponownie wznieść wieżę, która nawiąże do historii i będzie, tak jak niegdyś, przyciągać w tę okolicę, zarówno mieszkańców jak i turystów. Z platformy widokowej na wysokości 25 metrów będzie można podziwiać dolinę Odry. W sąsiedztwie powstanie też teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci.

Dwumiasto zyska na atrakcyjności także dzięki podświetleniu mostu łączącego Słubice i Frankfurt. Jak mówił Andreas Rein, który z ramienia Frankfurtu  zajmuje się projektem iluminacji mostu, zostanie on podświetlony w kolorach zielonym i niebieskim, identycznych jak na wspólnym logo Dwumiasta.

Most zostanie podświetlony diodami LED w kolorze zielonym podkreślając jego linię. Natomiast iluminacja na łukach mostu będzie w kolorze niebieskim.

Budowa Wieży Kleista i iluminacja most jest drugim etapem projektu – Słubice i Frankfurt nad Odrą – przyszłość na wspólnych fundamentach historii: Budowa Wieży Kleista z przyległą infrastrukturą oraz iluminacją mostu miejskiego na szlaku do Domu Bolfrasa jako oferty transgranicznego dziedzictwa kulturowego. Pierwszy etap projektu zakończył się odbudowaniem we Frankfurcie Domu Bolfrasa. To w tym budynku mieści się dziś m.in. Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna i Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, w którym pracują wspólnie urzędnicy z obu miast.

Na budowę Wieży Kleista Słubice dostaną z Unii Europejskiej ponad 1 mln euro (85 proc. całkowitej kwoty inwestycji). Natomiast Frankfurt otrzyma 172,5 tys. euro na iluminację świetlną mostu. Atrakcje te mają powstać do 2020 roku.

  

Autor: Beata Bielecka | 16 maja 2018Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one