Gmina kupiła policji sprzęt do badania trzeźwości kierowców

- Bardzo dziękuję za tę pomoc. Sprzęt, który ufundowała nam gmina ułatwi pracę policjantom z wydziału ruchu drogowego – podkreślał nadkomisarz Tomasz Rawa, pełniący obowiązki komendanta powiatowego policji w Słubicach, odbierając z rąk zastępcy burmistrza Romana Siemińskiego najwyższej jakości, atestowane urządzenie do sprawdzania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Na jego zakup samorząd wydał 15 tys. zł.

Do przekazania sprzętu doszło dziś, 11 września 2018 r. w słubickim magistracie. Jak mówił komendant, jedną z zalet podarowanego sprzętu jest to, że jest on mobilny i policjanci bez problemu będą go mogli przekładać z radiowozu do radiowozu. Przede wszystkim jednak mając takie urządzenie będą mogli podczas kontroli nie tylko sprawdzić, czy kierowca jest trzeźwy, ale też dokładnie zbadać ilość promili.

- Mimo zwiększenia kar za prowadzenie pojazdów przez nietrzeźwych kierowców, nadal jest to duży problem – mówił komendant T. Rawa. Potwierdzają to policyjne statystyki. Podczas wakacji słubiccy policjanci zatrzymali do kontroli ponad 4,5 tys. kierowców i aż 23 prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu.

- Przekazanie tego typu urządzenia policji wpłynie bez wątpienia na bezpieczeństwo naszych mieszkańców – mówił dziś zastępca burmistrza. Przypomniał też, że nie pierwszy raz gmina pomaga powiatowej komendzie policji. Wcześniej podarowała m.in. narkotesty. Z ich pomocą, pobierając jedynie ślinę, można w ciągu zaledwie kilku minut wykryć 6 głównych grup narkotykowych i dodatkowo ok. 150 ich pochodnych. Samorząd wyposażył również wcześniej policjantów w tester trzeźwości, szybki i prosty w obsłudze bezkontaktowy przyrząd ze wskaźnikiem obecności lub nieobecności alkoholu w wydychanym powietrzu, gmina kilka razy dokładała się do zakupów radiowozów, w ostatnim roku przekazała też 20 tys. zł na dodatkowe patrole policji w mieście.